[CNW:Counter]

MDR1 - gen odpovědný za citlivost k některým lékům

Již dlouhou dobu se ví, že koliím, šeltiím a některým dalším plemenům např. australským ovčákům nesmí být podán Ivermectin - protiparazitární lék.

 Zvláštní je, že tato zvýšená citlivost se ale netýká všech jedinců daného plemene. Takže pokud váš australský ovčák dostane injekci Ivermectinu (omylem či neznalostí Vašeho veterináře) může být velmi nemocný, uhynout a/nebo se také nemusí stát vůbec nic.

Proč tomu tak je, se podařilo odhalit na Washingtonské veterinární univerzitě za pomoci molekulární biologie. Může za to gen MDR 1 (multi-drug resistence), který se změnil (mutoval) a který  kóduje protein (P-glykoprotein). P-glycoprotein je membránový trasportér jehož úkolem je odvádět některé léky a toxiny z celebrospinální (mozkomíšní) tekutiny do krve. Pokud nefunguje, hladina látky v mozku stoupá a může mít za následek neurotoxickou reakci. 

Pes s mutantním - změněným genem - označuje se mdr 1-1∆ nebude tedy schopen vyloučit některé léky ze svého mozku jako normální pes a bude mít po podání těchto léku abnormální neurologické příznaky.

Důležité je, že v současné době již existuje komerčně dostupný test, za jehož pomoci můžete nechat otestovat vašeho psa na přítomnost mutantní alely mdr1-1∆.

Výsledek testu bude následující:

 MDR1 / MDR1  (normální/ normální) - tito psi nevykazují nepříznivou reakci po podání normálních dávek např. Ivomecu, Imodia a dalších léků (viz seznam účinných látek níže). Nejsou ani nositeli mutace, takže ji nemohou předat svým potomkům.

nebo

MDR1 / mdr 1-1∆  (normální/ mutantní) - psi s tímto výsledkem mohou přenášet mutantní gen na své potomstvo a mohou mít nepříznivou reakci na normální dávku loperamidu, ivermectinu a některých dalších léků. Proto je nutné důkladné zvážení, zda nelze použít alternativní lék a nelze-li jinak, psa po podání léků níže uvedených důkladně sledovat zvláště co se týká neurologických příznaků.

 nebo

mdr1-1∆ / mdr 1-1∆  (mutantní/ mutantní) - psi s tímto výsledkem jsou nositeli mutantního genu, který předávají všem svým potomkům. U těchto psů lze předpokládat silnou nepříznivou reakci po podání normální dávky loperamidu, ivermectinu a některých dalších léků. Tato neurotoxická reakce můžeme mít nejen neurologické příznaky (např. křeče), ale i podobu akutního nástupu respiračního selhání a vést ke smrti zvířete.

 Kromě velmi známého léku Ivomec s účinnou látkou Ivermectin existují tedy i další léky z různých indikačních skupin, které mohou způsobovat nepříznivou reakci u jedinců s mutantním mdr 1-1 ∆ genem. 

Jedná se o tyto účinné látky v těchto indikačních skupinách:

Antiparasitární léky: 

·    ivermectin, milbemycin oxime, selecamectin, moxidectin, abamectin 

Gastrointestinální léky:

·    loperamide 

Protinádorové léky:

·    oxorubicin, vincristine, vinblastine 

Imunosupresivní léky:

·    Cyclosporin, cyclosporin A, tacrolimus

Léky ovlivňující srdeční činnost:

·    digoxin, quinidine

Antibiotika:

·    erythromycin, grepafloxacin

Steroidy:

·    dexamethasone, hydrocortisone 

Léky na zklidnění:

·    acepromazine

Analgetika:

·    butorphanol

U všech těchto léků je již zdokumentováno nebo se velmi silně předpokládá, že mohou mít nepříznivý účinek na psi s mutantním genem/ geny.

Následující látky jsou považovány za potencionálně problematické

Závěrem bych vám chtěla doporučit následující stránky, odkud jsme čerpali informace a kde je možné dozvědět se i podrobnosti, pokud budete chtít otestovat svého psa:

www.vetmed.wsu.edu/depts-VCPL

www.awca.net/drug.htm

http://www.pnas.org/cgi/reprint/0402374101v1

http://www.vgl.ucdavis.edu/research/canine/projects/mdr1b/

 autor článku MVDr.Miroslava Valterová

 

K tomuto článku bych chtěla dodat následující:

Buďme rádi, že věda pokročila tak daleko a dokázala vysvětlit proč se celé generace veterinárních lékářů učili (pravda u nás zatím ještě pořád učí), že Ivermectin se nemá podávat koliím i když bez vysvětlení proč. Ovšem o ostatních lécích už nikdy nebyla řeč. 

 

Tento výzkum prokázal existenci mutace genu mdr 1-1∆ celkem u 9 plemen (kolie, sheltie, bobtail, australský ovčák, australský ovčák miniaturní, dlouhostrstý vipet, další plemena uvádím nepřeložená, aby nedošlo ke špatnému výkladu English Shepherd, McNab, Silken Windhound)

 

Proto bych chtěla majitelům australských ovčáků doporučit, aby svého veterinárního lékaře seznámili s výše uvedeným seznamem léků po jejichž aplikaci vašemu psovi se mohou objevit problémy. 

 

Zatím provedené testy na přítomnost genu mdr 1-1∆ neukazují na jejich vysoký výskyt v populaci australských ovčáků. Není účelem tohoto článku vyvolávat paniku mezi majiteli australských ovčáků, ale je dobré o tomto problému vědět a pokud chcete mít jistotu, můžete nechat vašeho psa otestovat.

 

 

 

 

Martina Hodková

 

 

 

 

Tyto stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 bodů a vyžadují prohlížeč podporující JavaScript.
Použití jakéhokoliv materiálu z těchto stránek pouze se souhlasem autora!
Copyright © Martina Hodková, 2006